MODEL

Jeep - Grand Cherokee (1993-1998)

 

Demontaż tapicerki drzwi

 

Dzisiaj mamy dla was poradnik stanowiący niejako kolejny odcinek sagi "Naprawiamy detale ZJ-ta". Sagi, która jak wiemy obfituje w przygody, często wręcz mrożące krew w żyłach. Aktorzy to jak zwykle Cooger, Skalarrr oraz Biały Miś, czasami również zwany Białą Świnią (ze względu na zapędy do zostania skarbonką).

Tym razem wzięliśmy "na warsztat" głośniki w ZJ-cie, co było naturalnym, po naprawie anteny, rozwinięciem naszej telenoweli. Gdy już zapewniliśmy radiu odbiór dobrej jakości sygnału okazało się, że to co wydobywa się z głośników zdecydowanie nie można nazwać dobrej jakości dźwiękiem, a już na pewno nie było to godne zapisu Infinity Gold, który z dumą nosi nasz Miś. Jak przypuszczaliśmy, a jak zobaczycie dalej, przypuszczenia nasze okazały się prawdziwe, powodem były głośniki. Aby zweryfikować naszą diagnozę zostaliśmy zmuszeni do demontażu tapicerki drzwi aby dostać w nasze ręce przypuszczalnych sprawców psucia dźwięku.

Banalny temat demontażu tapicerki okazuje się być całkiem niebanalny dla osoby, która robi to pierwszy raz w życiu. W związku z tym, że jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów, przygotowaliśmy bogatą dokumentację zdjęciową.

Tapicerka drzwi mocowana jest przy pomocy wkrętów oraz spinek. Wkręty co oczywiste musimy wykręcić, a spinki przy użyciu odpowiednio dozowanej we właściwych miejscach (blisko spinek) siły wyciągnąć z otworów. Nie podamy wam jakiejś konkretnej techniki, odradzamy tylko używanie twardych lub ostrych narzędzi do podważania tapicerki. Podczas wykonywania tej czynności przyda się właściwa kombinacja serca i rozumu... Po odczepieniu tapicerki od drzwi należy rozpiąć wtyki - uwaga na zatrzaski - najpierw myślimy, później ciągniemy.

Przed rozpoczęciem całej zabawy należy zaopatrzyć się w zapasowe spinki, ilość spinek konieczna do wymiany podczas całej operacji będzie zależała od waszego szczęścia i wprawy. U nas przy jednokrotnym demontażu (tapicerki z wszystkich czterech drzwi) przekroczyła ilość jednej paczki (10szt.). Część z nich była już uszkodzona wcześniej. Spinki to B18915 dostępne w wielu sklepach motoryzacyjnych lub na stronie producenta: http://www.romix.pl/ Oryginalne PN Chryslera to: P/N 6502907, 6504452 & 6504014.
Dobrze jest wymienić wszystkie spinki na raz, jednak my się na to nie zdecydowaliśmy. Koszt jedenej sztuki B18915 to 1,60pln. Aby wymienić wszystkie należy użyć 42sztuk (to zakup 5 opakowań, ponieważ pakowane są po 10sztuk, co daje kwotę: 80pln).
Drzwi przednie - rozmieszczenie wkrętów (zielone) i spinek (czerwone):

Drzwi przednie po zdemontowaniu tapicerki, na zielono zaznaczone wkręty mocujące głośnik, strzałkami zaznaczone złącza elektryczne:

Tapicerka drzwi przednich od strony wewnętrznej - spinki zaznaczone na czerwono:

Drzwi tylne - rozmieszczenie wkrętów (zielone) i spinek (czerwone):

Drzwi tylne po zdemontowaniu tapicerki, na zielono zaznaczone wkręty mocujące głośnik, strzałkami zaznaczone złącza elektryczne:

Tapicerka drzwi tylnych od strony wewnętrznej - spinki zaznaczone na czerwono:

Na zdjęciach widzimy drzwi prawe, drzwi lewe są ich lustrzanym odbiciem.

Po zdemontowaniu tapicerki możemy zdemontować głośniki - wykręcamy wkręty, odłączamy kable i...

UWAGA TYLKO DLA OSÓB O SILNYCH NERWACH

Zawieszenia membran w naszych głośnikach okazały się być całkowicie rozsypane. Nie ma sensu tego naprawiać - kupujemy używany zestaw głośników z innego JGC lub nabywamy zestaw akcesoryjny (jak go dobrać to już inna opowieść).

W naszym przypadku skorzystaliśmy z głośników nabytych od naszego forumowego kolegi. Mimo to, że zostały wymontowane ze starszego auta okazały się być w całkiem dobrym stanie. Poprawa jakości dźwięku była powalająca - w tym miejscu chciałbym (ja - Cooger) dodać, że dźwięk płynący z tych głośników jest całkiem przyzwoity, ale zupełnie pozbawiony efekciarstwa typowego dla tanich zestawów car audio. Wielu osób może to nie satysfakcjonować ze względu na domniemany brak niskich tonów. Nie jest to jednak prawda, niskie tony pojawiają się wtedy gdy faktycznie są one w treści nagrania, głośniki same od siebie basu nie dodają. Ale to tylko taka dygresyjka - każdy lubi coś innego.

opracował: skalarrr.. & cooger

JEEPnieci SQUAD - Copyrights
  • google