Jeepnieci - Sposób na złodzieja

 

W związku z cyklicznie pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi zabezpieczenia swoich aut postanowiłem przybliżyć kilka podstawowych typów zabezpieczeń stosowanych na naszym rynku.

Po pierwsze chciałbym przybliżyć powody dla których pojazdy są kradzione:

  • "na części" - to obecnie podstawowy powód kradzieży aut. Dotyczy ono najbardziej popularnych marek na naszym rynku (głównie m-ki Fiat i VW) jak również grupy marek aut których nowe części są stosunkowo drogie (m.in. Audi).
  • "na zamówienie" - dotyczy to pojazdów przeważnie luksusowych choć nie zawsze. W tym wypadku rodzaj zastosowanego zabezpieczenia nie ma znaczenia, bo jak zajdzie potrzeba to takie pojazdy są wyciągane w garażu.
  • do popełnienia innego przestępstwa - to z kolei dotyczy przeważnie starych modeli bez immobilizera, którę są otwierane i odpalane przy pomocy "śrubokręta". Służą jedynie o popełnienia przestępstwa po czym są porzucane lub też  niestety czasem podpalane.
     

Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby zabezpieczeń:

  • mechaniczne - to proste zabezpieczenia, które jednak nie są w stanie odstraszyć doświadczonych złodzieji. Stosowane są różnego rocdzaju blokady kierownicy lub też dźwigni skrzyni biegów. Zaliczają się do tej grupy również metody znakowania elementów pojazdu, celem jej łatwiejszej identyfikacji.
  • elektroniczne - do tej grupy zaliczamy wszelskiego rodzaju ukryte przełączniki odcinające dopływ paliwa lub prądu. Również w tej kategorii znajdują się wszelskiego rodzaju alarmy samochodowe, czy też dodatkowe immobilizery na indywidualny kod PIN czy też odcisk linii papilarnych. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się bardzo dużo lokalizatorów GSM lub GPS.

Z pierwszej grupy zabezpieczeń mechanicznych należy wskazać, że wszelskiego rodzaju blokady mechaniczne montowane na kierownicy nie są poważnym utrudnieniem dla złodzieja i raczej oprócz wewnętrzego spokoju właściciela nie zabezpieczaują auta przed kradzieżą. Lepszym rozwiążaniem jest już zastosowanie dobrej atestowanej blokady dźwigni skrzyni biegów. To zabezpieczenie znacznie lepiej i skuteczniej spełnia swoją rolę. Znakowanie elementów pojazdu jest dobrą metodą, gdyż złodziej mając świadomość iż dany element może zostać zidentyfikowany, czasem rezygnuje z kradzieży takiego auta.

Druga grupa stanowi już bardziej zaawansowane metody zabezpieczenia pojazdu. Najpopularniejszą grupą są powszechnie stosowane alarmu samochodowe, które w podstawowej wersji przeważnie uruchamiają się podczas gwałtownych ulew i burz informując nas o tym swoim "wyciem". Dopiero zmodyfikowane wersje takich alamrów posiadają stosowne czujniki ruchu, wstrząsu, czy też pochylenia. Dużą popularnością cieszą się lokalizatory GSM, które za pośrednictwem centralki podłączonej do stosownych czujników oraz wyposażonej w kartę SIM informują w formie SMS o tym co dzieje się z samochodem. Takie zabezpieczenie dzięki BTS operatorów komórkowych pozwala również na zlokaliwanie pojazdu. Najbardziej zaawansowaną formą zabezpieczenia są lokalizatory GPS. Ta forma zabezpieczenia wymaga jednak podpisania stosownej umowy z firmą oferującą takie usługi.

Czy jest jednak złoty środek i można w jakiś sposób zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą???
Niestety nie! Obecnie rynek posiada bardzo bogatą i różnorodną forme różnych zabezpieczeń pojazdów, jednak trzeba pamiętać, że dobre i sprawdzone metody muszą odpowiednio kosztować. Zastosowanie dowolnego zabezpieczenia jednak ze stosownym atestem u niektórych ubezpieczycieli pozwoli na uzyskanie kilku % zniżki. Trzeba być również świadomym, że zastosowanie najlepszego i najdroższego zabezpieczenia nie uchroni nas przed kradzieżą. Na jedną technikę złodzieje posiadają "drugą" technikę dzięki czemu są w stanie zagłuszyć sygnał GSM i GPS. Najprostszym I najskuteczniejszą metodą zabezpieczającą pojazd przed kradzieżą jest zastosowanie obcięcia prądu lub paliwa, jednak trzeaba pamiętać aby instalacji dokonał wyspecjalizowany w tej dziedzinie warsztat.

 

opracował goliacik

JEEPnieci SQUAD - Copyrights
  • google